Nuts

Kuruyemiş Nedir?

Kuruyemişler meyve veya sebze çekirdeklerinin güneşte kurutularak ya da kavurularak elde edilir. Bu ısıl işlemler sırasında çekirdekleri daha lezzetli hale getirmek için tuz, şeker gibi eklemeler de yapılır. 

Kuruyemiş Çeşitleri ve Faydaları

Bu kadar sık tüketilen bir gıda olan kuruyemişin faydaları nelerdir, kuruyemiş neye iyi gelir diye birçok tüketici düşünmüştür.Kuruyemişler; kabuklu kuruyemiş çeşitleri, kabuksuz kuruyemiş çeşitleri, kavrulmuş kuruyemiş çeşitleri, çiğ kuruyemiş çeşitleri gibi başlıklandırılabilir. Örneğin kabuksuz kuruyemiş nelerdir sorusunun cevabı kendiliğinden kabuğu olmayan kaju ya da kabuğu alınmış fındık içi, ceviz içi, iç antep fıstığı gibi kuruyemişler olacaktır. Kuruyemişler; ulaşım ve taşıma kolaylığı, doyurucu oluşu, faydaları sebebiyle birçok kişinin en sık tükettiği atıştırmalıklar arasındadır. 

Kuruyemişler mineraller, proteinler ve vitaminler bakımından zengin doğal yağlar içeren besinlerdir. Bu yüzden insan vücudu için birçok faydası vardır. İyi bir enerji kaynağı olan kuruyemişler kan basıncını düzenler, sindirime yardımcı olur, beyin sağlığını destekler, cildi güzelleştirir, kanser gibi birçok hastalıkla savaşmaya yardımcı olur. Özellikle en sağlıklı kuruyemiş çeşitleri çiğ kuruyemişlerdir. Çiğ kuruyemiş nedir sorusu burada önem kazanmaktadır. Çiğ kuruyemişler yağda kavurma işleminden geçmemiş ek tuz ya da şeker içermeyen kuruyemişlerdir. Çiğ kuruyemiş fiyatları aşağı yukarı kavrulmuş işlem görmüş kuruyemiş fiyatları ile benzerlik göstermektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

Günlük Ne Kadar Kuruyemiş Tüketmeliyiz?

Ara öğünlerin vazgeçilmezi olan kuruyemişlerin faydaları her ne kadar fazla da olsa fazla tüketimi zararlı olacaktır. Kuruyemişlerin belirli sınırlarda tüketilmesi kilo verme sürecine destek olabileceği gibi fazla tüketimi de kalori değerlerinin yüksek olması nedeniyle kilo alımına da sebep olabilir. Kilo kaybetmek isteyen kişilerin günlük ne kadar kuruyemiş yemeliyiz sorusunun cevabı ise uzmanlar tarafından 7 gramdan 59 grama kadar belirlenmiştir. Bu ölçü kişinin bir avuç içine denk gelir.

Kuruyemiş Ne Zaman Tüketilmeli?

Kuruyemişler günün birçok saatinde tüketilebilecek gıdalardır. Örneğin akşam yemeğinden sonraki açlığı giderebilmek için iyi bir tercihtir. Aynı zamanda gün içerisinde yapılan ara öğünlerde de birçok beslenme uzmanının tavsiye ettiği bir seçenektir. Eğer kişi belirli bir beslenme programı uyguluyorsa kuruyemiş ne zaman tüketilmeli ya da kuruyemiş ne kadar yenmeli sorularını beslenme uzmanına sorması gerekir. 

Back to Top