Rice

Her tanesinde ayrı bir lezzet: İpsala Pirinci

Araştırmalara göre dünyada yaklaşık olarak ortalama 7.000 ila 10.000 pirinç çeşidi olduğu söylenmektedir. Bunlardan biri de İpsala pirincidir. Çoğumuz bu pirinç türünü görmüşüzdür ancak çoğumuz pirincin aslında birçok çeşidi olduğundan habersizdir. Biraz İpsala pirinci özelliklerinden bahsedecek olursak; rengi sarıya yakın, boyut olarak uzun ve camsı bir yapıya sahiptir. İpsala pirincinin çimlenmesinin ilk zamanı bol suya, sıra hasadına geldiğinde kuraklığa ihtiyaç duymaktadır. Çimlenmesinde bol suya ihtiyaç duymasından kaynaklı genelde kendisine suya yakın bölgelerde yer bulmuştur. İpsala pirinci ilk olarak çeltik haldedir ve ekimi mayıs ayında yapılır. Sonrasında ortalama olarak ağustos ayı sonu eylül ayı başında hasat olgunluğuna ulaşmaktadır. Fabrikalarda parlatılıp mahsul elde edilerek tüketiciye sunulur. Özellikle gece-gündüz sıcaklığı arasında farkın birbirinden çok farklı olması mahsul oluşumunu olumsuz etkilemektedir. Üretimi için ismi en sık anılan şehir Edirne’dir ancak Marmara Bölgesi de üretiminde büyük rol oynar.  

İpsala pirinci, diğer beyaz veya esmer pirinç çeşitleri gibi renk veya boyut olarak birbirinden farklı olsa da içerdiği yağ, karbonhidrat veya protein oranı benzerdir. Besin kaynağı olarak insanlar için geçmişten bu yana önemli yer tutmaktadır. İpsala pirinci kuru fasulyenin vazgeçilmezi olmasının yanı sıra kullanımı tercihe bağlı sebzeli pilav veya etli pilav damak tadına kadar çeşit çeşittir, böylece insanlar kendi tercihine göre farklı tatlar ortaya çıkarabilmektedir.

İpsala Pirinci Faydaları

Sağlığınız açısından İpsala pirinci içerdiği besin maddeleri ile oldukça zengindir. Kalp yetersizliğinden vücuttaki ödemin fazlalığına kadar oldukça faydası olan İpsala pirinci bunların yanı sıra diyabet hastaları için iyi bir seçenektir. Vücuda karbonhidrat ve özellikle D vitamini, demir, bolca lif ve kalsiyum içermesi dolayısı ile oldukça yarar sağlar. İpsala pirinci metabolizma ve bağışıklık sistemi sağlığının yanı sıra kan basıncı sorunu olan bireyler için önemli bir besin kaynağıdır.   

İpsala Pirincinin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde sıklıkla kullanılan modern tarım yöntemleri kalitesini etkileyen bir etmendir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na göre bazı pirinç çeşitleri coğrafi işaret tescili almıştır ve İpsala pirinci de bu pirinç türü arasındadır, buna bağlı olarak nasıl yetiştirildiği önemlidir. Pirincin yetişeceği iklim şartları, kullanılan su miktarının yanı sıra İpsala pirincinin yetiştirilmesi, işlenerek depolanması, depolandığı fabrikadaki nem oranı ve son olarak ürünün hedeflediği pazara hasarsız bir şekilde teslim edilmesi dikkat edilmesi gereken noktalardır.  

İpsala pirincinin kalitesini etkileyen bir diğer nokta içerisinde toprak veya taş, böcek, kırık veya cılız pirinç tanelerinin ayıklanıp temizlenmesidir.

İpsala Pirinci Kullanılarak Lezzetli Pilav Nasıl Pişirilir?

Ø  İyice yıkadığınız İpsala pirincini bir kaba alın ve üzerini geçecek kadar ekleyin. İpsala pirincinin 1 saat boyunca suda bekletin, sonrasında nişastası çıkana kadar su ile durulayın.

Ø  Ocağa aldığınız tencereye 2 yemek kaşığı tereyağı koyun ve tereyağını eritin.

Ø  Erittiğiniz tereyağının üzerine beklettiğiniz İpsala pirincinin suyunu iyice süzerek ekleyin ve kavurmaya başlayın. Burada püf noktası ocağın altının çok açık olarak İpsala pirincini yakmamasıdır.

Ø  Kavurduğunuz İpsala pirincinin üzerine yaklaşık 1,5- 2 su bardağı sıcak su ekleyin.

Ø  Üzerine su eklediğiniz İpsala pirincine damak tadınıza göre tuz, karabiber ve yenibahar gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

Ø  Baharatların karışması adına İpsala pirincini tahta bir kaşık yardımı ile iyice karıştırın.

Ø  Tencerenin kapağını kapatıp İpsala pirincini kısık ateşte pişmeye bırakın.

Ø  İpsala pirincinizin suyunu çektiğine emin olduktan sonra ocağı kapatıp tencere ve kapağı arasına bir miktar kağıt havlu örterek 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

Ø  Dinlenen İpsala pirinci pilavınızı iştahla yiyebilirsiniz, afiyet olsun…

 

Back to Top